Dopravní opatření související s MS v hokeji

19.04.2015 13:53

Mistrovství světa v ledním hokeji Češi pořádají v Praze a Ostravě znovu po 11 letech. Dveře domů v okolí ulic sportovního stánku už zaplnila upozornění radnice Prahy 9. Ve zkratce se tam lidé dozvědí, že v době konání mistrovství je strážníci nenechají nejen zaparkovat, ale ani projet přilehlými ulicemi.

„Mimořádné opatření se týká asi patnácti ulic. Sokolovská sice zůstane průjezdná, ale ulicemi doprava a doleva z ní, v úseku od Balabenky po ulici K Moravině, budou moci projet jen držitelé modrých parkovacích povolenek vydávaných Prahou 9. Ty buď místní už mají, protože je tu potřebují i běžně na parkování, anebo jsou-li obyvateli novostaveb s garážemi nebo zde pracují ve firmách s parkováním ve dvorech, mohou si povolenku zdarma vyzvednout na úřadě Prahy 9. Musí jen doložit vlastnictví bytu, nájemní smlouvu nebo sídlo firmy,“ vysvětlil Právu místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský (MS Starý Prosek – ODS). A zdůvodnil přijatá opatření.

„Kdybychom to neučinili, najížděli by sem návštěvníci zápasů a naši obyvatelé by neměli šanci zaparkovat. Před jedenácti lety byla stejná situace, ale tehdy předkládali lidé občanský průkaz. Letos jsme to kvůli mnoha novostavbám a firmám vyřešili takto. Ale je třeba dodat, že toto opatření bude platit denně až od 14 hodin. To nebylo v původních informacích uvedené. Takže zásobování a kupříkladu řemeslníci by mohli mít vjezd vyřešen takto. Jen to musí stihnout, než padne druhá odpolední,“ vysvětlil Vážanský a dodal, že rezidenti budou muset počítat s tím, že se moc nevyspí.

„Zápasy budou snad každý den krom jednoho od 16.15 a od 20.15 hodin. Bohužel však budou zřízeny i dva venkovní fankluby, jeden na parkovišti před arénou a druhý na střeše galerie Harfa. Do tohoto jsme neměli pravomoc zasahovat, tak prosím obyvatele o shovívavost,“ dodal.

Během mistrovství se to bude v ulicích strážníky a policisty jen hemžit. Podle jejich mluvčí se realizační štáb stále schází a dolaďuje detaily. „Zatím mohu prozradit, že budou posíleny hlídky v dopravních prostředcích, primárně ve stanici Českomoravská, a skupina Taxi se bude věnovat kontrolám taxislužeb nejen v centru, ale nyní výrazně víc v okolí O2 areny. Předpokládají se i velkoplošné obrazovky na Staroměstském a případně Václavském náměstí. Pokud to tak bude, městská policie zajistí zvýšený dohled nad veřejným pořádkem i zde,“ sdělila Právu mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) už se také na sportovní akci připravuje. „Bude posílen provoz linek MHD v okolí O2 areny, zkrátíme intervaly metra a zvýšíme kapacity jednotlivých tramvajových spojů. Uvažujeme i o nasazení informátorů v oblasti stanice metra Českomoravská,“ řekl Právu mluvčí DPP Jiří Štábl s tím, že provoz metra sice nebude prodloužen, ale prodloužili o dvě hodiny provoz telefonní informační linky DPP.

Ve stanici metra Českomoravská bude rovněž možné vyjít jen vchodem k aréně a do prostoru stanice vstoupit jen z ulice Drahobejlova. V přilehlé ulici K Moravině budou parkovat autobusy DPP, takže tu nebude povoleno parkování žádným vozidlům.