sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Evropský parlament schválil přísnější pravidla pro emise aut. Začnou ale platit později

06.07.2014 08:50

Od roku 2021 bude limit pro průměrné emise oxidu uhličitého u nových aut v EU 95 gramů na kilometr. Zpřísnění pravidel schválil Evropský parlament. Původně mělo nařízení platit už od roku 2020, odložení si však vynutila automobilová velmoc Německo.

Evropský parlament v úterý schválil zpřísnění pravidel pro automobilové emise. Od roku 2021 tak bude limit pro průměrné emise oxidu uhličitého u nových aut prodávaných v Evropské unii činit 95 gramů na kilometr. Dosavadní pravidla počítají se snížením emisí na 130 gramů na kilometr do roku 2015.

Evropská komise původně navrhovala, aby nový limit platil již od roku 2020, a v tomto smyslu zněla i původní podoba dohody s členskými státy z loňského června. Proti tomuto návrhu se však postavilo Německo, které je předním výrobcem aut.

Výsledkem je kompromis, podle kterého musí do roku 2020 splňovat nový limit pouze 95 procent nových automobilů. Pro všechny vozy bude limit platit od roku 2021.

"Konečná dohoda je i tak příznivá pro životní prostředí, ekonomiku EU i řidiče. Snižuje spotřebu pohonných hmot i emise oxidu uhličitého," uvedla nevládní ekologická organizace Transport & Environment.

Poslanci z frakce Zelených nicméně hlasovali proti návrhu. Předsedkyně frakce Rebecca Harmsová uvedla, že jde o "ostudnou úlitbu německým výrobcům aut". Podle ní zmírnění pravidel zpomalí vývoj nových technologií, které by přinesly automobily s nižší spotřebou a menšími dopady na životní prostředí.

Také evropská komisařka pro ochranu klimatu Connie Hedegaardová připomněla německou aktivitu v tomto směru, když prohlásila"Ende gut, alles gut". ("Konec dobrý, všechno dobré"). Dodala také, že automobilový průmysl potřebuje jasná pravidla pro své plánování, a proto komise připraví návrhy na období po roce 2020.

Zpravodaj celé iniciativy Thomas Ulmer prohlásil, že zavedení nové direktivy povede ke "každoroční úspoře ve výši 15 milionů tun emisí CO2". "Náklady na inovace však musí být sociálně přijatelné a ekonomicky proveditelné, a to jak pro spotřebitele, tak pro výrobce," dodal.

Vstřícným krokem pro výrobce aut jsou rovněž takzvané superkredity, které zvýhodňují ekologičtější vozidla v nabídce automobilky a budou platit v letech 2020-2022.

Zavedený limit 95 gramů CO2 na kilometr se týká průměru všech osobních automobilů dané automobilky. Superkredity znamenají, že například auto s emisemi jen 50 gramů oxidu uhličitého si budou výrobci v tomto období započítávat jako dva automobily.

O snížení emisí se parlament, komise a členské státy dohadují již delší dobu. Nynější dohoda je kompromisem dosaženým poté, co ministři členských zemí zamítli předcházející dohodu z loňského června.

Členské státy by schválený kompromis měly odhlasovat v příštích týdnech.

 

Zdroj: https://zpravy.ihned.cz

 

—————

Zpět