sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Extrémní teploty zhoršují kvalitu vod na přírodních koupalištích

24.07.2015 23:08

I v tomto týdnu kontrolovali pracovníci Krajské hygienické stanice Střední Čechy kvalitu vod na vybraných přírodních koupalištích. Prověřili zejména místa, kde byla podle posledního vzorkování kvalita vody hodnocena stupněm 3 a horším. Jednalo se především o přehradní nádrž Orlík a písník Bakov na Mladoboleslavsku, kde je špatná kvalita koupacích vod způsobena vysokým obsahem sinic.

Na přehradní nádrži Orlík se kvalita vod nelepší. Oproti minulému týdnu museli hygienici obnovit varování před koupáním na lokalitě Lavičky, kde obsah sinic podobně jako na koupacích místech Trhovky a Podskalí je velmi vysoký a voda není ke koupání vhodná.

O něco lepší stav je na Popelíkách, kde podobně jako na písníku Bakov v okrese Mladá Boleslav, jsou obsahy sinic a chlorofylu nižší a kvalita vody je hodnocena stupněm tři. Oproti minulému týdnu došlo také ke zhoršení kvality vody na jezeře Ostrá i na jezeře Poděbrady na Nymbursku. I tady vysoké teploty minulých dnů zapříčinily zvýšený výskyt sinic a voda zde byla klasifikována stupněm 3. Na ostatních přírodních koupalištích Středočeského kraje je kvalita vody dobrá a koupání je možné bez jakéhokoli omezení.

Přestože na lokalitách s kvalitou vody na stupni 3 není koupání omezeno, hygienici doporučují se po každém vykoupání osprchovat. Na Podskalí, Trhovkách a Lavičkách přehradní nádrže Orlík je voda ke koupání nevhodná. Výsledky dalších rozborů budou známy ke konci příštího týdne a podle nich bude upraveno i aktuální hodnocení kvality koupacích vod. K dispozici bude na webových stánkách www.khsstc.cz pod odkazem koupaliště.

 

—————

Zpět