sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Jak využít 14 milionů na zeleň ?

30.08.2015 12:55


Kontroverzní květináče, jež před třemi lety koupila pražská pátá městská část, jsou opět středem pozornosti. Stromy, které do nich radnice nechala zasadit, totiž začaly při nedávné vlně veder rychle usychat. „Umístění stromů do takovýchto květináčů není vhodné. Víme o tom. Nemůžeme je ale odstranit ani přemístit – kvůli evropské dotaci,“ vysvětlil mluvčí Prahy 5 Jan Klindera.

Radnice Prahy 5 dostala na výsadbu zeleně do obřích květináčů čtrnáctimilionový příspěvek z evropských fondů. A právě proto musí podle Klindery betonové truhlíky i s usychajícími stromy zůstat na svých místech ještě minimálně tři roky.

Pokud by pátá městská část nechala květináče přemístit do míst, kde by na ně ve vedrech tolik nesvítilo, hrozilo by jí, že by mohla o unijní prostředky přijít.

„Jinými slovy, teď s tím nemůžeme dělat vůbec nic kromě toho, že se budeme o ty stromy starat nejlépe, jak to jen půjde. A to také děláme,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Jan Klindera.

Péče o trpící zeleň však není jednoduchá. Šéf odboru správy veřejného prostředí Prahy 5 Jan Zeman před nedávnem pro server idnes.cz uvedl, že stromy je možné zalévat maximálně dvakrát až třikrát týdně. „Kdybychom je zalévali častěji, vysoké teploty by květináč rozpálily natolik, že by začal fungovat jako papiňák. Stromy by se jednoduše uvařily,“ vysvětlil Zeman.

Zástupci radnice Prahy 5 ovšem jedním dechem dodávají, že problém se zelení není tak palčivý, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Ve skutečnosti stromy neusychají, i když to tak vypadá. Pouze při extrémních vedrech přešly do takzvaného vegetačního klidu. Shodily listy, vláhu si ale udržely. K totožné situaci došlo už při loňské vlně veder,“ vysvětluje mluvčí.
 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/seschle-stromy-z-kvetinacu-v-praze-5-nezmizi-kvuli-evropske-dotaci-1do-/zpravy-domov.aspx?c=A150829_112215_ln_domov_ele

 

—————

Zpět