
sdružení občanů Kolovrat a Lipan
Kolovraty hledají kronikáře
06.05.2014 18:29Úřad městské části Praha-Kolovraty vypisuje výběrové řízení na kronikáře/kronikářku městské části, spojenou s finanční odměnou (dohoda o pracovní činnosti).
Úkolem kronikáře/kronikářky městské části bude psát kroniku městské části (od roku 2014) v rozsahu cca 3-5 stran měsíčně.
Součástí práce kronikáře bude rovněž získávání podkladů pro kroniku formou:
- spolupráce s organizacemi v obci, s mateřskou a základní školou,
- spolupráce s organizátory společenských, kulturních a sportovních akcí,
- spolupráce s médii, podnikateli a občany,
- sledování a zaznamenávání mimořádných přírodních jevů v místě,
- archivace plakátů a letáků z akcí.
Požadavky:
- osobní zaujetí pro tento druh činnosti,
- osobní vztah k místu a jeho historii,
- dobré stylistické schopnosti,
- dobrá znalost českého jazyka,
- komunikativní povaha,
- dobrá znalost informačních technologií vítána.
Podrobnosti naleznete na webu obce: https://www.kolovraty.cz/aktuality/242-kronikar
Proč je obecní kronika důležitá a kčemu slouží?
Kronika obce, dříve též pamětní kniha obce, je letopisecké dílo, zachycující zprávy o důležitých a pamětihodných událostech v obci pro informaci i poučení budoucím generacím.
Kroniku obce je v České republice povinna vést každá obec. Kronika je vedena jako ručně psaná kniha s číslovanými listy nebo v elektronické podobě s následným tiskem číslovaných listů po uzavření každého kalendářního roku. Obcí jsou tradičně chápané obce i města, kroniky vedou též městské části. Kronika má podobu vázané knihy, napsané buď ručně nebo na počítači. Zodpovídá za ni obec. Na obsah kronik obcí se nevztahuje ochrana podle práva autorského. Z uživatelů obsahu kronik obcí to nesnímá morální povinnost citovat zdroj.
Pamětní zápisy a knihy vedlo mnoho měst a městeček již před více staletími. Pokynem hraběte Karla Chotka z 31. srpna 1835 však bylo uloženo, aby v každém městě a v každé obci s právem trhu v Čechách byla zavedena kronika v jazyce německém nebo latinském.[1] Po vzniku Československé republiky zákon č. 80 /1920 Sb. z. a n. ze dne 30. ledna 1920 uložil samosprávným obcím založit a vést pamětní knihu obecní čili kroniku. Na zákon navázala dobově podmíněná vládní nařízení a ministerské směrnice. Dnes úlohu kronik určuje zákon č. 132 ze dne 14. března 2006. Platnost předpisů navázaných na předchozí zákon zrušil. Nic nebrání věcné praktické náměty v nich obsažené uplatňovat v práci kronikáře ve shodě s obcí dál.
—————