sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Na Říčanském potoce uhynuly kachny

06.04.2014 16:29

 

11. července 2003  
 

Na Říčanském potoce v Praze uhynuly téměř dvě desítky kachen. Mrtvé ptáky museli z rozsáhlých mokřin vytahovat hasiči. Zatím není jisté, zda zvířata zemřela kvůli znečištěné vodě nebo se otrávila bakteriálním jedem. Příčinu úhynu zjišťuje veterinární správa. Případ řeší inspekce životního prostředí.
Hasiče do ulice V Louce v pražských Kolovratech poslali místní obyvatelé, kteří si stěžovali na zápach rozkládajících se ptáků.

Hasiče tu čekala neradostná práce celý vodní tok projít a kachny sesbírat.

"Našli jsme celkem 15 uhynulých kachen. Odebrali jsme vzorky vody a přes jednotný bezpečnostní systém magistrátu jsme zajistili firmu, která si kachny od nás převzala," řekl iDNES mluvčí pražských hasičů Václav Hladík.

Hasičům se nepodařilo sesbírat všechna uhynlá zvířata. "Byl to velmi těžko přístupný terén, proto jsme museli další hledání zastavit. Do některých míst jsme se prostě nemohli dostat," uvedl pro iDNES jeden ze zasahujících hasičů.

Protichemická jednotka na hladině žádné mastné skvrny signalizující ropné produkty nezaznamenala. Chemici tak proto pouze odvezli vzorky vody do laboratoře.

Na vině může být čistička, nebo botulotoxin
"Příčinu úhynu určí veterinární vyšetření. Zatím se tedy můžeme pouze dohadovat," řekl iDNES vedoucí oddělení ochrany vod Karel Zeis.

Mimo podezření tak zatím není ani čistička odpadních vod umístěná asi 150 metrů proti proudu. Je možné, že mohla vodu znečistit.

"Nemůžeme také vyloučit, že kachny někdo krmil a tím je otrávil, ať už úmyslně či neúmyslně. Rozhodně to není častý úkaz, aby najednou uhynulo tolik ptáků," podotkl Zeis.

Jednou z možných příčin je i otrava botulotoxinem, tedy bakteriálním jedem. Kachny se otráví tak, že vejdou do bahna, kde jsou bakterie přemnoženy, a tím vražedný jed uvolní.

"To podezření tady skutečně je, ale více budeme vědět až po pitvě," uvedl.

Smrtící bakterie bují hlavně v letních měsících, kdy teploty dosahují nejvyšších hodnot. V tlejícím bahně či listí mají ideální podmínky pro šíření.
 

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/na-ricanskem-potoce-uhynuly-kachny-duq-/domaci.aspx?c=A030711_093648_praha_ton
 

—————

Zpět