sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Náš nejbližší muničák

09.12.2014 07:34

Poslední měsíce se díky potížím ve Vrběticích často hovoří o muničních skladech a při té příležitosti občas prosáknou zajímavé informace. Příkladem může být zmínka o desítkách muničních skladů po celé republice. V té souvislosti snad každého napadne myšlenka, jak je asi daleko náš nejbližší muničák.

Pokud se týká Kolovrat, máme jeden takový téměř za humny, lépe řečeno 5,5 km vzdušnou čarou od okraje Kolovrat poblíž Babic (mapa). Podle různých informací je to jeden ze skladů (Babice, Tužinka, Janovice, Veselí, Dětřichov), nacházející se ve stavu "klinické smrti", technicky řečeno před svojí likvidací. Armáda, ač se snaží o jejich prodej, stále tyto sklady bedlivě hlídá, a tak je otázkou zda jsou opravdu prázdné.

"Nepotřebné objekty zůstávají až do jejich převodu na nového vlastníka majetkem resortu. Proto zabezpečujeme buď nepřetržitou ostrahu, případně je objekt střežen elektronicky, nebo naši zaměstnanci provádějí občasný dohled," vysvětluje Jiří Caletka, tiskový mluvčí ministerstva obrany (https://www.lidovky.cz).

Muniční sklad vybudován v první pol. 50. let. Rozsáhlý komplex se strategickou polohou uprostřed lesa na ostrohu obehnaném 2 potoky a velkými balvanovými valy především v severovýchodní části kolem objektu. Na vrcholcích jsou tamtéž v některých místech vidět okopy pro předsunutou obranu objektu. Objekt je obehnán 3 ploty,přičemž prostřední plot z ostnatého drátu byl pod elektrickým napětím jako signální stěna. Ještě v roce 1998 byl objekt v područí AČR a před hlavní bránou stálo lehké dělo. Dnes je na nápisu cosi o Explosives Spain. Z druhé strany po příjezdové nenápadné silničce z obce Zlatá je druhá brána se závorou a strážní budovou, popsanou různými vojenskými hláškami jako \'civil 92\' atd.

 

A jedna citace

V době své základní vojenské služby v komunistickém Československu jsem pobyl tři měsíce ve vojenském útvaru Babice, kam jsem byl odsunut pro nepoužitelnost ve vojenském útvaru Grabštejn, předtím, než jsem byl i odtud vykopnut do vojenského útvaru Prachatice. Co se dělo ve vojenském útvaru Babice (což je malá vesnička u Říčan u Prahy) bylo záhadou i místním obyvatelům, jak mi bylo nedávno sděleno některými z nich. Vědělo se pouze, že je tam vojenský muniční sklad. Ano, muniční sklad tam byl, ale neskladoval pouze náboje ráže 7,62 a dělostřelecké granáty 122 mm, ale i úžasné množství zbraní zahraniční výroby, včetně izraelských Uzi a jiných výrobců mimo země Tábora míru a socialismu, jako třeba M3A1 - neboli "pumpička“ - Grease Gun, používající běžné 9 mm střelivo.

Tyto zbraně tam byly dováženy z nám neznámých zdrojů, čeští vojáčci hlupáčci jako já je čistili, "zprovozňovali", olejovali, skládali do beden bez označení jen s papírovými visačkami, hlídali ve skladu, pak je nakládali na vétřiesky, které si procvičovaly "kolonu" do Komárna, odkud se po Dunaji ty bedny dostaly na moře a pak k Ben Bellovi, Arafatovi, Che Guevarovi, Carlosi Sanchézovi či jinému teroristickému praseti, které Československá socialistická republika podporovala ve vraždách a masakrech.

Teď si uvědomuji - nikdy jsem tam neviděl semtex (ten jsem poprvé uviděl až mnohem později), asi si to představitelé bratrských lidů fasovali přímo v Pardubicích. Byly tam ovšem i mnohem zajímavější věci, jako všelijaké atomové zbraně - od atomových granátů, atomových min a atomových kufříku (na podrobnosti nebylo radno se příliš ptát, každý měl hrůzu ze Sabinova – vojenská trestnice poblíž Prešova, pozn.red.), až po ruské rakety SS nevímkolik (SS 5 nebo 6) s atomovými hlavicemi připravené odstartovat směrem na západní Evropu.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/p_spolecnost.aspx?c=A060529_180201_p_spolecnost_wag

 

—————

Zpět