sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Pomník lidské chamtivosti

01.02.2015 09:03

Nový rok přinesl Kolovratům zahájení malebné, oku lahodící výstavby developera BEMETT v lokalitě při ulici K Říčanům na parcelním čísle 744/227. Již v tomto roce se budeme moci pokochat pohledem na jeden bytový dům a jeden čtyřpatrový skoro 70 metrů dlouhý pomník lidské chamtivosti.

Posuďte sami, zda tato stavba odpovídá urbanistickému řešení okolní navazující zástavby tak, aby se dalo s čistým svědomím mluvit o nesnížení krajinného rázu ani o nezhoršení estetické kvality prostředí v dané lokalitě, kdy rozměrově poměrové charakteristiky návrhu nevybočují z měřítka okolní zástavby, která je tvořena rodinnými domky s výškou hřebenu maximálně 8 metrů. Již příští rok přibude v Kolovratech 78 nových malometrážních bytů s budoucími požadavky nových majitelů o umístění jejich dětí do již dnes tak plné kapacity mateřské a základní školy.

O tom, jak se prodává, bychom se mohli od developera učit. Doporučuji také rychlý propočet, pokud je v nabídce celkem 78 bytů a podle webových stránek má být již přes 40 % prodáno, tak ať dělám, co dělám, pořád mi číslo 12 nevychází (to je počet prodaných bytů uvedených v soupisce bytů). Ale přece tam prodejce nenapíše, že byty nikdo nechce. To, že reklamní triky mu nejsou vzdáleny, svědčí i inzerát v deníku Metro, který vyšel někdy na podzim, kdy zákazníka na první pohled zaujaly příjemné vizualizace (jiných) bytových domů bez uvedení této informace. A že o tom ví (že jsou to jen triky), svědčí i text na jeho webu: „veškeré (zejména obchodní, technické a reklamní) materiály, dokumenty, údaje, modely, vizualizace, jiná vyobrazení a jiné podklady prezentované společností BEMETT včetně veškerých údajů na webových stránkách společnosti BEMETT jsou pouze ilustrační, nejsou závazné…“.

Kdo trpí agorafóbií, tak toho tato nabídka jistě zaujme. Užitná plocha bytů 3+kk je kolem 57 m2 (kromě dvou) a u všech 2+kk to je celých 51 m2. Jsou možné i garsonky o ploše 25 m2. Máte rádi v zimně chladněji a v létě tepleji? Energetická třída C je tomu předpokladem. Jste rádi ve středu dění? Vnitřní sádrokartonové konstrukce vám umožní intenzivnější kontakt s rodinou a sousedy. Nemáte rádi masívní dřevo? Nemusíte se bát, budou tam sololitové interiérové dveře. Jak je známo, móda se vrací ve vlnách, nová výstavba se vrací k přímotopům. Snídáte a večeříte rádi na zahrádce? Kupte si byt s předzahrádkou, ale nesmí vám vadit, že těsně vedle vás budou startovat auta.

Bemett to dosud neměl jednoduché, proti výjimce i proti stavebnímu řízení dorazila spousta odvolání, ale je to zkušený developer, takže stěžovatelé neuspěli.
 

Lenka Švecová (KZ 1/2015)

 

—————

Zpět