sdružení občanů Kolovrat a Lipan


Připravovaná omezení na dálnicích klem Prahy

24.02.2015 12:43

Most u Hvězdonic

Most u Hvězdonic na 29. kilometru dálnice D1 čeká na jaře mimořádná oprava. Kvůli špatnému stavu na něm do té doby Ředitelství silnic a dálnic sníží rychlost na 100 kilometrů v hodině. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si nechalo na podzim vypracovat průzkum, ze kterého vyplynulo, že most z roku 1977 je v havarijním stavu. Jeho konstrukce je natolik poškozena, že objekt bude nutné podepřít a omezit na něm průjezd vozidel. S opravami chce ŘSD začít na jaře 2015, jakmile to počasí dovolí. „Stav mostu je daleko horší, než se původně očekávalo. V rámci modernizace se počítalo s jeho přestavbou v horizontu deseti let, ovšem tak dlouho čekat nemůžeme. Bezpečnost provozu si vyžádala snížení průjezdové rychlosti i dočasné zpevnění konstrukce objektu. Práce začnou probíhat, jakmile to bude technicky možné,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Kvůli bezpečnosti provozu bude u Hvězdonic omezen provoz na D1 v několika pruzích, maximální rychlost osobních vozidel bude omezena na 100 km/h, u nákladních na 60km/h. Nájezdová větev na Brno (exit 29) bude zcela uzavřena, sjezd na Hvězdonice směrem od Prahy zůstane otevřený. Z testů a měření vyplynulo, že kvůli nízké kvalitě materiálů i jejich zpracování při stavbě se v tělese mostu objevuje rozpad betonu, koroze kovových výztuží i dalších prvků a poškození dilatačních spár. Ložiska, na nichž je uložena mostovka, mají jen omezenou funkčnost.

 

Pražský okruh - sjezd z R10 v Satalicích po křižovatku na kolínskou

Velká oprava úseku Pražského okruhu od sjezdu ze silnice R10 v Satalicích až po křižovatku na kolínskou silnici začne už v dubnu a má trvat 14 měsíců. Jedná se o část Pražského okruhu, jehož nejstarší část je v provozu již téměř 30 let. Každý den tu projede kolem 85 tisíc aut, což z úseku dlouhého necelé čtyři kilometry dělá jeden z nejvytíženějších v zemi. Zakázku na opravu silnice získalo za 269 milionů korun sdružení firem Porr a Strabag. Součástí bude kromě nového povrchu se sníženou hlučností i rozšíření vozovky směrem ke střednímu dělícímu pásu, aby mohl být po celou dobu opravy zachovaný provoz v režimu 2+2. Důvodem oprav je špatný stav celého úseku.

 

D1 - od sjezdu do Nupak po Chodov

Stavaři se letos na jaře vrátí i na extrémně vytížený úsek dálnice D1 od sjezdu do Nupak a Chodovem. Po loňské opravě vozovky ve směru z Prahy budou stavaři opravovat druhý pruh směrem do Prahy. Zakázku za 157 milionů korun získalo sdružení firem Eurovia - Colas. Podle Jana Hořeního z ŘSD loňská omezení ukázala, že řidiči na tomto úseku příliš dlouho nestáli. Práce mají začít v dubnu a skončit v červnu letošního roku.

 

—————

Zpět