
sdružení občanů Kolovrat a Lipan
Adaptabilita - Zaměření prioritní osy 1 - Podpora rozvoje znalostní ekonomiky
11.01.2015 14:37Informace obsažené níže jsou převzaty z programu Praha - Adaptabilita schváleného Evropskou komisí. Zaměření jednotlivých prioritních os v programu OPPA představuje obecný rámec toho, co je možné podporovat. Pro konkrétní výzvy k předkládání projektových žádostí ovšem hlavní město Praha stanovuje přesnější popis podporovaných aktivit, cílových skupin i oprávněných žadatelů. Výzvy mohou být také vyhlášeny jen na některou z částí, které jsou v dané prioritní podporovatelné. Pro přípravu žádostí je proto vždy nutné prostudovat konkrétní výzvu k předkládání projektových žádostí, nestačí spolehnout se na zaměření výzvy uvedené v programu Praha - Adaptabilita.
Cíl prioritní osy 1
Specifickým cílem této prioritní osy je zvýšení profesní mobility a adaptability pracovníků a zaměstnavatelů směřující ke zvýšení kvality a produktivity práce.
Podpora je ve vazbě na tento cíl směřována do rozvoje odborných teoretických i praktických znalostí a kompetencí pracovníků na trhu práce, zejména prohlubováním či rozšiřováním jejich kvalifikace. Zároveň mohou projekty zahrnovat rozvoj a realizaci systémů celoživotního vzdělávání v podnicích a v neziskových organizacích.
Zvláštní pozornost je věnována rozvoji a využití pražského inovačního potenciálu prostřednictvím zlepšení spolupráce mezi pracovišti výzkumu a vývoje, vzdělávacími institucemi a podnikatelskou sférou např. formou transferu know-how a stáží. Důraz je kladen také na podporu samostatné výdělečné činnosti, zakládání podniků a poradenství v této oblasti.
Podporované aktivity
Rozvoj a realizace dalšího vzdělávání
Mezi rozvoj a realizaci dalšího vzdělávání patří:
- realizace vzdělávacích programů a kurzů zejména v oblastech informačních a komunikačních technologií, komunikačních a řídicích dovedností, udržitelného rozvoje a jazykových znalostí a dovedností
- podpora přístupu skupin se specifickými požadavky k dalšímu vzdělávání
- příprava a inovace metodik a nástrojů dalšího vzdělávání, včetně školení a odborné přípravy poskytovatelů dalšího vzdělávání
- zvyšování kvalifikace zaměstnanců a absolventů škol formou odborných stáží a přenosem zkušeností
- rozvoj, zavádění a realizace systémů dalšího vzdělávání ve firmách a oborech
Rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji
Rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji v sobě zahrnuje:
- podpora budování kapacit lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji (např. při zakládání center výzkumu a vývoje, pro rozvoj spin-off firem apod.)
- podpora lidských zdrojů v malých a středních podnicích v oblasti výzkumu a vývoje
- podpora transferu know-how a stáží
Podpora a poradenství rozvíjející podnikatelské prostředí
Podporou a poradenstvím rozvíjejícími podnikatelské prostředí se rozumí:
- vzdělávání a poradenství při zakládání nových firem
- podpora začínajícím malým a středním podnikům, včetně osob samostaně výdělečně činných
Cílové skupiny, na které se projekt podpořený v Prioritní ose 1 může zaměřit
- Zaměstnanci
- Zájemci o podnikání
- Zaměstnavatelé
- Osoby samostatně výdělečně činné
Oprávnění příjemci podpory, tj. subjekty, které mohou v Prioritní ose 1 předkládat žádosti
- Podnikatelské subjekty
- Veřejné instituce (tj. orgány územně správních celků včetně organizací těmito orgány zřizovaných, dále Akademie věd ČR a další veřejné výzkumné instituce podle zákona č. 341/2005 Sb., o veřejných výzkumných institucích, organizační složky státu, případně další subjekty zřizované zákonem)
- Nestátní neziskové organizace
- Profesní a zájmová sdružení
- Školy
Rozpočet prioritní osy
Na Podporu rozvoje znalostní ekonomiky je určeno přibližně 38 % celkových prostředků OPPA, vyjádřeno absolutně se jedná o 48 729 498 EUR.
—————